Եվրանեսթի ԽՎ կառույցի ԵՄ երկրներից դուրս առաջին հանդիպումը տեղի կունենա Երեւանում
Փետրվարի 22-23-ը Երեւանում տեղի կունենա Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի Սոցիալական հարցերի, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հանդիպումը: Եվրանեսթի ԽՎ-ի հանդիպումն առաջին անգամ է տեղի ունենում Եվրոպական խորհրդարանից դուրս: Սա կարեւոր ձեռքբերում է, Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության թիմային աշխատանքի եւ Եվրոպական խորհրդարանի ու Արեւելյան գործընկեր երկրների խորհրդարանների, ինչպես նաեւ Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի հետ համագործակցության արդյունքը:
Երկօրյա աշխատանքների ընթացքում, այլ հարցերի թվում, մշտական հանձնաժողովը կքննարկի երկու զեկույց «Քաղաքացիական հասարակության հզորացման» եւ «Աղքատության ու հասարակական օտարման դեմ պայքարի» թեմաներով, որոնց համահեղինակներն են Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի Սոցիալական հարցերի, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի մշտական հանձնաժողովի համանախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ Եվրոպական Խորհրդարանի անդամներ Էլզբիետա Կատարժինա Լուկաչիեւսկան եւ Իլիանա Մալինովա Յոտովան: Զեկույցների մշակման գործում ներդրում է ունեցել նաեւ Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի հայկական պլատֆորմը:
Համանախագահների առաջարկով հանձնաժողովը համատեղ հանդիպումներ կանցկացնի Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի հայկական պլատֆորմի եւ Երիտասարդական խորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ: Հանձնաժողովի հանդիպման ընթացքում ելույթներով եւ զեկույցներով հանդես կգան Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ եւ ՀՀ-ում առաքելություն իրականացնող միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Արեւելյան գործընկեր երկրների պատվիրակությունները, ինչպես նաեւ Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակությունը հաստատել են իրենց մասնակցությունն այս միջոցառմանը, որի շրջանակում տեղի կունենան աշխատաժողովներ ԵՄ երկու նախագծերի` «Մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարացման մագիստրատուրայի ծրագրի» եւ «Վայոց ձորի մարզում հասարակության խոցելի խավերի համար Առողջության վերականգնման կենտրոնի» վերաբերյալ:
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի ուղղակի աջակցության շնորհիվ հանձնաժողովի աշխատանքների բնականոն ընթացքն ապահովելու նպատակով իրականացվել են բոլոր անհրաժեշտ աշխատանքները, որպեսզի երեւանյան հանդիպումն անցկացվի պատշաճ մակարդակով:
Նշենք, որ Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովը հիմնադրվել է 2011 թ. մայիսին որպես Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական բաղկացուցիչ: Դրա հիմնական նպատակն է հզորացնել կապերը Եվրոպական Միության եւ Արեւելյան Եվրոպայի հարեւանների` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի միջեւ կապերը, որոնք այժմ ներկայացված են խորհրդարանական վեհաժողովում:

Первая выездная встреча ПА Евронест за пределами стран ЕС состоится в Ереване
22 февраля в Ереване состоится встреча  Постоянной комиссии по социальным вопросам, вопросам образования, культуры и гражданского общества  Парламентской Ассамблеи (ПА) Евронест. Впервые встреча ПА Евронест состоится за пределами Европарламента. Это важное достижение, результат командной работы армянской делегации в ПА Евронест и с парламентами стран Европарламента и Восточного партнерства, а также  сотрудничества  с Консультативной группой ЕС в Армении.
В ходе двухдневной работы, в числе прочих вопросов,   постоянная комиссия рассмотрит две темы: усиление гражданского общества и борьба с бедностью и социальной изоляцией, соавторами которых являются сопредседатель Постоянной комиссии по социальным вопросам, вопросам образования, культуры и гражданского общества  ПА Евронест А.Закарян и члены Европарламента Эльжбета Катаржина Лукашевска и Илияна Малинова Етова. В разработку докладов свой вклад внесла также Армянская платформа Форума гражданского общества Восточного партнерства.
По предложению сопредседателей, комиссия проведет совместные встречи представителей Армянской платформы Форума гражданского общества Восточного партнерства и Молодежного парламента. На встрече с докладами выступят высокопоставленные должностные лица Армении и представители миссий международных организаций  в РА.
Делегации стран Восточного партнерства, а также делегация Европарламента подтвердили свое участие в данном мероприятии, в рамках которого состоятся  рабочие совещания  по двум проектам ЕС – “Программа магистратуры по правам человека и демократизации” и “Реабилитационный центр здоровья для уязвимых слоев общества области Вайоц Дзор”.
Для обеспечения четкой работы комиссии, при непосредственном участии НС РА и Председателя НС, предприняты все необходимые меры для проведения ереванской встречи на должном уровне.
Отметим, что Парламентская Ассамблея Евронест основана в мае 2011 г. как парламентская составляющая Восточного партнерства. Ее основная цель – упрочение связей Евросоюза и Восточной Европы с  соседями – представленными в ПА Арменией, Азербайджаном, Грузией, Молдовой и Украиной.